Category Archives: Medycyna

W obecnych czasach, kiedy ludzie coraz częściej skupiają się na karierze, a coraz rzadziej myślą o małżeństwie a tym bardziej o posiadaniu dzieci, szerzy się zainteresowanie różnymi metodami antykoncepcji. Na rynku dostępnych jest kilka opcji walki z płodnością. Zarówno istnieją metody przeznaczone wyłącznie dla kobiet – tabletki hormonalne czy popularne spirale jak i dla mężczyzn, czyli coraz bardziej popularna wazektomia.

Z roku na rok przybywa chętnych na wykonanie tego zabiegu, a wśród zdecydowanych przeważają mężczyźni powyżej 35 roku życia. Zabieg wazektomii jest to bezpieczniejsza, łatwiejsza i tańsza opcja w porównani do m.in. podwiązywania jajowodów u kobiet.

Continue reading →

Domowe sposoby na opuchliznę

Opuchlizna to dolegliwość, która ma różne podłoże. Często pojawia się na nogach, zwłaszcza u osób wykonujących siedzącą pracę. Może wskazywać na problemy z krążeniem, a także na nieprawidłową pracę nerek. Towarzyszy różnych urazom i kontuzjom.

Znany domowy sposób na opuchliznę to miejscowe stosowanie octu winnego. Okłady przygotowuje się z mieszanki octu z wodą w proporcji jeden do jednego. Ręcznik lub bandaż moczy się w roztworze i przykłada do zmienionego miejsca. Okłady należy trzymać przez około 10 minut. Następnie czynność można powtórzyć dopóki nie przyniesie efektów.

Miejscowo stosuje się również okłady z kapusty. Jest to sposób pochodzący z medycyny naturalnej. Chociaż nie do końca wiadomo, dlaczego kapusta pomaga w przypadku takich dolegliwości, jednak jej skuteczność została potwierdzona doświadczeniami wielu pokoleń. Liście kapusty stosuje się w formie okładów. Aby przyniosły pozytywne rezultaty należy je dokładnie rozbić, żeby puściły cenny sok. Następnie miazgę przykłada się do opuchniętego miejsca, obwiązuje folią i bandażem. Okład należy pozostawić przez pół godziny, następnie można wykonać nowy. Stosowanie kapusty przynosi szybką ulgę w przypadku kontuzji, stłuczeń, zmęczenia, a także problemów ze stawami, czy stanów zapalnych żył.

Domowe sposoby na opuchliznę to także stosowanie ziół. Z powracającymi obrzękami można uporać się również od wewnątrz przez systematyczne używanie preparatów ziołowych, które poprawiają funkcjonowanie organizmu. Dużą popularnością cieszy się między innymi mikstura z melasy i anyżku. Zaleca się także przyjmowanie owocu jałowca oraz korzeni i liści mniszka lekarskiego. Oba zioła wykazują przede wszystkim działanie moczopędne. Dobre efekty daje również głóg, który przyczynia się do poprawienia krążenia oraz reguluje ciśnienie krwi.

Jak pozbyć się opuchlizny nóg spowodowanej zmęczeniem? Prosty sposób na uniknięcie tego problemu to możliwie częste zmienianie pozycji. W czasie pracy przy komputerze warto od czasu do czasu wstać i przejść się. Aktywność mięśni łydki pomoże w usunięciu płynu z kończyn. Pomogą także proste ćwiczenia, takiej jak robienie kółek stopami. Prosta metoda, która przyniesie ulgę, to odpoczywanie ze stopami podniesionymi powyżej poziomu serca. Można także kupić specjalne pończochy i skarpety uciskowe przeznaczone dla osób z puchnącymi stopami. Ich działanie poprawia krążenie krwi w kończynach dolnych.

Osoby, które mają skłonność od występowania opuchlizny, powinny również unikać picia zbyt dużej ilości wody i nadużywania soli. Nadmiar wody i soli w diecie będzie nasilał obrzęki i utrudniał ich usuwanie.

Jeśli opuchlizna pojawia się często lub nie ustępuje pomimo stosowania różnych domowych metod, warto udać się do lekarza. Warto pamiętać, że obrzęki to nie tylko objaw zmęczenia stóp, czy kontuzji, ale także symptom różnych zaburzeń pracy organizmu. Pojawiają się między innymi u osób, które cierpią z powodu problemów z nerkami, co powoduje gromadzenie się zbyt dużych ilości wody w organizmie.

Depilacja laserowa twarzy

Odpowiednia depilacja laserowa tyczy się nie tylko naszego ciała, aczkolwiek również naszej twarzy. Jak wskazują statystyki z problemem nadmiernego owłosienia na twarzy zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jeżeli chodzi o nadmierne owłosienie na twarzy u kobiet to jest ono spowodowane hirsutyzmem, czyli pojawianiem się owłosienia w miejscach typowych dla mężczyzn. Polega to na tym, iż w organizmie produkowany jest nadmiar androgenów. W tym celu, osobom cierpiącym na tą dolegliwość, jest zalecana depilacja laserowa, jak również przyjmowanie środków antykoncepcyjnych, służących do utrzymania równowagi hormonalnej organizmu. Natomiast jeżeli chodzi o mężczyzn to często podczas zastępczej depilacji, odrastające włoski stają się trudniejsze do usunięcia poprzez są twardość i koloryt. W związku z tym depilację laserową twarzy zaleca się osobom, które:

 • mają włoski ciemne i twarde
 • cierpią z powodu podrażnień twarzy po zwykłym goleniu
 • cierpią na schorzenia o podłożu trądzikowym

Depilacja laserowa twarzy

Otóż na rynku jest kilka urządzeń służących do depilacji laserowej twarzy. Aczkolwiek do najnowocześniejszego i najbardziej bezpiecznego sprzętu należy laser Vectus, który oprócz bezpieczeństwa jest również laserem bezbolesnym. A to wszystko dzięki specjalnej końcówce chłodzącej, która niweluje ból zarówno podczas zabiegu, jak i po jego zakończeniu. Laser Vectus został stworzony specjalnie z myślą o najbardziej wymagających klientach, ponieważ został zaopatrzony w specjalny czytnik, który mierzy poziom melaniny w skórze, dzięki czemu dobierana jest odpowiednia częstotliwość wiązki lasera podczas zabiegu. Laser ten jest owocem wieloletniej pracy specjalistów i naukowców z renomowanej firmy Palomar Medical Technologies. Jednakże najważniejszym aspektem tego lasera jest fakt, iż włoski są usuwane na stałe, w związku z czym już nigdy więcej nie będziemy musieli posiłkować się jednorazowymi maszynkami, które podrażniały naszą skórę – o tym więcej tutaj: http://trojmiasto.eska.pl/poznaj-miasto/marzysz-o-bezpiecznej-i-trwalej-depilacji-postaw-na-wyjatkowy-laser-vectus-w-clinica-cosmetologia/569790.

Należy jednak pamiętać, iż przeciwwskazaniami do dokonania zabiegu laserowego twarzy jest przede wszystkim:

 • ciąża
 • stosowanie leków światłouczulających
 • sztuczna opalenizna
 • infekcje skórne

W związku z tym, jeżeli posiadamy sztuczną opaleniznę spowodowaną uczęszczaniem na solarium, a chcielibyśmy skorzystać  z laseroterapii, to powinniśmy przynajmniej dwa tygodnie przed samym zabiegiem zaprzestać uczęszczać na kąpiele słoneczne. Warto również pamiętać, iż aby pozbyć się włosków całkowicie należy dokonać około trzech do czterech serii laseroterapii, ponieważ niektóre włoski podczas zabiegu mogą być dopiero w fazie wzrostu.

Po zabiegu depilacji twarzy należy zadbać o jej odpowiednią pielęgnację, gdyż istnieje możliwość tymczasowego zaczerwienienia, aczkolwiek nie jest ono na tyle widoczne, aby nie móc powrócić do swoich codziennych obowiązków. Zabronione jest stosowanie przez okres tygodnia kosmetyków o intensywnym składzie chemicznym, najlepiej więc, aby były to kosmetyki naturalne. Nie zaleca się także korzystania z saun, basenów i solarium przez okres dwóch tygodni.

 Zasady postępowania przed zabiegiem laserowym na twarz

  Do zasady tych zaliczamy w szczególności:

 • nie wyrywamy włosków minimum sześć tygodni przed zabiegiem
 • nie stosujemy kremów depilacyjnych minimum tydzień przed zabiegiem
 • nie stosujemy nagietka, ani dziurawca
 • nie stosujemy kosmetyków złuszczających skórę
 • nie używamy kremów zawierających kwasy owocne, ani retinolu przynajmniej jeden miesiąc przed zabiegiem
 • nie używamy leków uczulających na słońce, takich jak antybiotyki


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=M9B55Pm3yDk

Przyczyny zapalenia płuc

Zapalenie płuc jest bardzo męczącą i niesłychanie niebezpieczną chorobą, dlatego też warto poznać jej przyczyny, aby skutecznie się przed nią zabezpieczyć. Dowiedz się nie tylko jakie są najpopularniejsze przyczyny zapalenia płuc, ale również jakie są objawy, dzięki czemu rozpoznanie choroby, nie będzie tak trudnym zadaniem. Continue reading →

Przyczyny, objawy i leczenie grypy jelitowej

Grypa żołądkowa, czy też jelitowa to w rzeczywistości zakażenie przewodu pokarmowego, nie mające nic wspólnego z grypą. Ta potoczna nazwa jest jednak w powszechnym użyciu i oznacza zespół objawów nieżytu żołądkowo-jelitowego. Stan zapalny obejmuje zarówno żołądek, jak i jelito cienkie, powodując jednocześnie biegunkę, wymioty oraz ból brzucha. Czasem występuje tylko jeden z tych objawów, a bywa też tak, że do wyżej wymienionych dołącza ogólne osłabienie, bóle mięśni, głowy, gorączka, krwawy stolec. Continue reading →

Czym jest Chlamydia pneumoniae

Chlamydia pneumoniae jest bakterią przenoszoną drogą kropelkową, która wywołuje zapalenie płuc. Drogi oddechowe „wyściełane” są nabłonkiem migawkowym (rzęskowym), który znacznie ułatwia ich oczyszczanie z kurzu, pyłu i patogennych organizmów. Skoro właśnie wśród nich bytuje i rozmnaża się Chlamydia pneumoniae, należałoby oczekiwać, że z biegiem czasu delikatne migawki, pokrywające komórki nabłonkowe, ulegną doszczętnemu zniszczeniu. Tak też się dzieje. Continue reading →