Domowe sposoby na kaszel

Domowe sposoby na kaszel
5 (100%) 4 vote[s]
Uporczywy kaszel potrafi bardzo zmęczyć, zwłaszcza gdy jest suchy. Jego ataki najczęściej zaczynają się po położeniu się do łóżka i rozgrzaniu. O spaniu nie ma mowy, a rano wstajemy zmęczeni.

Przyczyny kaszlu

Sam kaszel nie jest chorobą, ale jej oznaką, świadczy o tym, że dopadła nas jakaś infekcja lub następuje poważniejszy proces chorobowy. Kaszel pojawia się wtedy, gdy dochodzi do podrażnienia błony śluzowej, w trakcie wydechu, podczas próby usunięcia substancji lub ciał niepożądanych (nadmiar wydzieliny, pyły, ciała obce).

Najczęstsze przyczyny kaszlu:

  • infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych,
  • infekcje bakteryjne górnych dróg oddechowych,
  • zakażenia grzybicze (bardzo rzadko),
  • astma oskrzelowa,
  • POCHP (najczęściej u palaczy),
  • choroby nowotworowe płuc,
  • refluks,
  • wady serca i jego niewydolność – napady duszności mogą powodować kaszel.

Wiemy, że katar trwa tydzień, gdy jest leczony lub 7 dni gdy jest nieleczony, ale w przypadku kaszlu jest zupełnie inaczej. Kaszel może trwać poniżej 3 tygodni (infekcje wirusowe i bakteryjne) lub znacznie dłużej. Jego utrzymywanie się powyżej 8 tygodni kwalifikowane jest jako kaszel przewlekły, będący następstwem innych chorób. Bez względu na czas trwania, kaszel zawsze można złagodzić, a nawet trzeba, by nie doprowadzić do trudności z oddychaniem.

Rodzaje kaszlu

Najczęściej rozróżniamy dwa rodzaje kaszlu, ale jest ich trochę więcej. Kryterium podziału jest rodzaj i ilość wydzieliny, usuwana podczas kaszlu:

• kaszel suchy – w tym przypadku nie występuje żadna wydzielina, jest bardzo uciążliwy, najczęściej związany z wirusowymi infekcjami górnych dróg oddechowych,

• kaszel mokry, nazywany także produktywnym – podczas kaszlu usuwany jest nadmiar wydzieliny o różnej gęstości i kolorze (bardzo ważne informacje dla lekarza), kaszel mokry to efekt infekcji bakteryjnej lub chorób przewlekłych, w tym ostatnim przypadku taki sam charakter ma kaszel.

Domowe sposoby na kaszel

Kaszel możemy złagodzić na dwa sposoby:

• syropy kupowane gotowe w aptece lub domowe

• inhalacje.

W aptece możemy kupić syropy ogólnodostępne lub na receptę. Te pierwsze najczęściej robione są na bazie ziół (sosna, tymianek). Jednak ich zawartość nie jest zbyt duża. Dodatkowo zawierają cukier i alkohol oraz konserwanty. Syropy na receptę są mocniejsze i dodatkowo zawierają kodeinę lub inne składniki, działające rozszerzająco na oskrzela. Zalecane są przede wszystkim przy kaszlu o charakterze przewlekłym.

Syrop z cebuli na kaszel

Dobry domowy sposób na kaszel suchy to przygotowanie własnego syropu z cebuli. Jest on skuteczny i robi się go bardzo szybko. Cebulę kroimy w plasterki, zasypujemy cukrem i stawiamy na kaloryferze. Po kilkunastu godzinach jest gotowy do zażywania.

Jeżeli w domu są osoby cierpiące na kaszel przewlekły (najczęściej produktywny), to o syropie trzeba pomyśleć wcześniej. Najlepsze są sporządzone z młodych pędów sosny, zielonych szyszek modrzewia, kwiatów mniszka lekarskiego (popularny mlecz). Trzeba przygotować je wiosną, ale w zimie będą jak znalazł.

Obok syropów, ulgę przynoszą inhalacje z olejków eterycznych lub specjalnych preparatów do nebulizatorów.

4 replies on “Domowe sposoby na kaszel”

  1. Jachu pisze:

    Najlepsze domowe sposoby na kaszel to oczywiście te, które znają nasze babcie, albo i prababcie. Najbardziej niesamowite jest to, że takie przepisy na syrop z cebuli na kaszel mają po 100 lat a i tak są bardziej skuteczne niż syropy na kaszel z apteki, których skład wymyślają mądre głowy zarabiające miliony.

  2. Zygmunt pisze:

    U nas na kaszel od zawsze stosowało się to samo: gorące mleko z miodem i kilkoma kroplami cytryny. Nie mam pojęcia po co ta cytryna, której praktycznie wcale nie było czuć, ale działało na kaszel znakomicie. Jak byliśmy mali to mam zawsze mi i bratu podawała to na kaszel.

  3. Finisher pisze:

    A ja rzuciłem palenie i skończył się kaszel. Praktycznie z tygodnia na tydzień, choć wcześniej miałem taki męczący wykrztuśny kaszel. Już choćby tylko po to warto było odstawić fajki. Nie mówiąc o oszczędnościach kasy! Ale kaszel to już wspomnienie i mam nadzieję, że tak zostanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *