Duszący kaszel

Duszący kaszel
5 (100%) 3 vote[s]
Kaszel staje się uciążliwą dolegliwością i cechuje się różnorodną specyfiką – okazuje się bowiem, że rozmaite rodzaje kaszlu występują w odmiennych sytuacjach. Kaszel może być więc mokry lub suchy. W swojej drugiej odmianie bywa wręcz przyduszający, co jest wyjątkowo dokuczliwe i bywa niebezpieczne.

Duszący kaszel – sposoby na zapobieganie

Kaszel duszący charakteryzuje się bezproduktywnością – w trakcie jego przebiegu nie jest bowiem odkrztuszana żadna wydzielina. Podobny rodzaj kaszlu może występować jako pierwszy objaw przeziębienia lub jako pozostałość po chorobie. Przyduszający kaszel występuje również w schorzeniach alergicznych oraz astmatycznych i wtedy wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.

Częstotliwość duszącego kaszlu uzależniona jest od indywidualnych uwarunkowań organizmu – bywa on jednak nasilony w sporym stopniu, znacząco obniżając jakość codziennego funkcjonowania pacjenta.

Najczęściej stosowanym sposobem w walce z duszącym kaszlem są leki hamujące odruch kaszlowy. Ich celem staje się wyciszenie nieefektywnego kaszlu. Na skuteczność terapii wpływa regularne i niejednokrotnie długotrwałe przyjmowanie leków lub syropów – warto także podkreślić, że każdy organizm cechuje się indywidualnymi predyspozycjami, do których należy dopasować leki.

Zapobieganie duszącemu kaszlowi

Kaszel duszący może okazać się przetrwałym objawem po leczeniu przeziębienia – jeśli leki wykrztuśne przyjmowane są zbyt długo, wtedy odruch kaszlowy jest stale pobudzany. W celu uniknięcia podobnych konsekwencji, warto rozważnie przyjmować syropy wykrztuśne i rezygnować z nich, gdy kaszel mokry ustaje.

W sytuacji, gdy duszący kaszel okazuje się reakcją alergiczną lub ma podłoże astmatyczne, warto skonsultować się z lekarzem. Najpewniej przepisze on leki, które zahamują objawy i ułatwią pacjentowi codzienne funkcjonowanie. Duszności wynikające z astmy pojawiają się w odpowiedzi na silny stres lub emocje, jak również podczas wysiłku, potęgując się w przypadku choroby. W celu zlikwidowania kaszlu należy stale przyjmować lekarstwa, zarówno w postaci wziewnej, jak i w tabletkach.

Inhalacje mają na celu rozszerzenie oskrzeli, których skurcz jest bezpośrednią przyczyną kaszlu suchego. W obecnej praktyce lekarskiej coraz częściej stosuje się inhalacje, zarówno wobec dzieci, jak i dorosłych pacjentów. Wykazują one bowiem wysoką skuteczność.

Domowe metody wspomagania leczenia kaszlu

Podczas występowania kaszlu duszącego warto przyjmować dużą ilość płynów – optymalny poziom nawilżenia błony śluzowej gardła wpływa na jej szybszą regenerację oraz może obniżyć stopień pojawiania się objawów.

Warto także pokusić się o zastosowanie ziołowej terapii – wyciągi z niektórych roślin działają bowiem łagodząco, tworząc w gardle powłokę osłaniającą błony śluzowe. Jest to istotne, gdyż w wyniku częstych napadów kaszlu gardło zostaje podrażnione.

Reasumując, kaszel duszący może pojawić się w wielu odmiennych sytuacjach. W celu jego wyleczenia istotna staje się odpowiednio szybka i trafna reakcja, niejednokrotnie konieczna okazuje się konsultacja z lekarzem.

2 replies on “Duszący kaszel”

  1. Zyga pisze:

    Najgorzej to się tak rozkaszleć, że człowiek traci oddech i nie może normalnie nabrać powietrza. Niestety przy wielu chorobach jest to normalne, a najbardziej uciążliwe w nocy, bo taki duszący kaszel zawsze obudzi, a jak stanie się to kilka razy w jednej nocy, to możemy zapomnieć o tym, że się wyśpimy.

  2. Frog pisze:

    Duszący kaszel można zniwelować ale zawsze trzeba mieć przy sobie choćby małą butelkę wody. Ważne żeby to była woda, a nie jakiś napój czy sok. Wystarczy do popicia i nie trzeba wtedy panikować. Małe łyczki wody i duszący kaszel przejdzie albo się ograniczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *