Inhalacje na kaszel

Inhalacje na kaszel
5 (100%) 3 vote[s]
Kaszel to dolegliwość, która może pojawić się jako objaw występujący w przypadku przeziębienia. Wtedy dodatkowo pojawiają się również inne symptomy, takie jak katar czy ból głowy. Kaszel może być również dolegliwością występującą przy bólu gardła lub być następstwem wcześniejszej infekcji. Na tego typu objawy można stosować różne środki łagodzące. Jednymi z nich jest inhalacja na kaszel.


Inhalacja jest znana przede wszystkim jako sposób na katar i zapalenie zatok. Wdychanie parującej cieczy zazwyczaj pozwala na rozmiękczenie dróg oddechowych i rozrzedzenie wydzieliny. Tymczasem odpowiednia inhalacja sprawdzi się również w przypadku kaszlu czy też bólu gardła. Czym różni się taki zabieg od standardowego?

Specjalna inhalacja na kaszel

Standardowa inhalacja, którą przeprowadza się przede wszystkim u małych dzieci, opiera się na roztworze wody i soli fizjologicznej. Taka para wodna jest nieszkodliwa i na pewno nie wywoła reakcji alergicznej. Poza tym doskonale spełnia swoją rolę, jednak nie działa bakteriobójczo. Aby poprzez inhalację pomóc organizmowi w zwalczaniu drobnoustrojów, do wody należy dodać kilka kropli olejku eterycznego. Należy przy tym uważać, by zakupić w sklepie lub aptece naturalne olejki eteryczne. Syntetyczne odpowiedniki nie mają zdrowotnych właściwości. Jeśli na opakowaniu nie ma stosownej informacji, często można rozpoznać to po cenie – naturalne olejki są droższe.

Olejek do inhalacji na kaszel

Do inhalacji przeciwkaszlowej można wykorzystywać pojedyncze olejki lub zdecydować się na użycie specjalnej kompozycji. By inhalacje na kaszel były efektywne, najczęściej poleca się dodać do wody olejek tymiankowy lub herbaciany. Obydwa preparaty mają działanie antyseptyczne, dlatego użycie ich zazwyczaj przyśpiesza powrót do zdrowia. W przypadku, gdy te olejki są zbyt silne, można wykorzystać olejek lawendowy. Kuracji z użyciem tego typu środków nie przeprowadza się u kobiet w ciąży i małych dzieci, ponieważ nawet naturalne olejki eteryczne mogą u niektórych osób wywoływać uczulenie. W takim przypadku lepiej jest wykorzystać standardową inhalację, bez żadnych dodatków.

Po inhalacji na kaszel

Inhalacja przeciwkaszlowa zazwyczaj od razu daje dobre efekty. Zaraz po jej przeprowadzeniu nie należy wychodzić na zewnątrz, zwłaszcza w przypadku, gdy panuje tam znacznie niższa temperatura. Drogi oddechowe po zabiegu są zazwyczaj rozpulchnione, co oznacza, że są bardziej wrażliwe na czynniki zewnętrzne. Nie należy narażać się także na kontakt z drażniącymi zapachami detergentów czy perfum. Warto również pamiętać, że inhalacji nie należy wykonywać zbyt często. W celu poprawy nawilżenia dróg oddechowych najlepiej jest wykorzystać nawilżacze powietrza lub inne proste metody. Znanym sposobem na zmniejszenie dolegliwości spowodowanym suchym powietrzem w pomieszczeniu jest postawienie, w pobliżu łóżka osoby cierpiącej na kaszel, miski z wodą.

Inhalacje można przeprowadzać maksymalnie trzy razy dziennie. Oprócz tej metody, warto także przyjmować środki doustne przeciwdziałające lub wspomagające wykrztuszanie, w zależności od rodzaju kaszlu. Gdy choroba nie minie po kilku dniach, konieczna jest wizyta u lekarza.

2 replies on “Inhalacje na kaszel”

  1. Tomek pisze:

    Przy inhalacji na kaszel , jak się robi je dziecku, zwłaszcza niezbyt dużemu, to trzeba robi często przerwy. Po pierwsze dziecko będzie się niecierpliwić, że musi tyle czasu bez ruchu siedzieć, a po drugie, nie można zapominać o tym, że musi też oczyszczać nos czy nawet gardło podczas inhalacji, żeby w ogóle miała ona jakikolwiek sens.

  2. Aneta pisze:

    Inhalacje na kaszel można też przeprowadzać profilaktycznie. Podpowiedział mi to mój lekarza pediatra. Raz na dwa tygodnie a czasami nawet częściej robimy inhalację i dziecko znacznie lepiej się sprawuje, w sensie że już nie ma kaszlu i przeziębienia przy byle okazji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *