Kaszel alergiczny

Kaszel alergiczny
5 (100%) 3 vote[s]
Kaszel alergiczny pojawia się zazwyczaj u osób, które są uczulone na pyłki. Jednak nie jest to regułą, ponieważ podobne objawy mogą wystąpić również u alergików, uczulonych na produkty spożywcze. Za każdym razem objawy pojawiają się po kontakcie z alergenem. Jak leczyć taki kaszel i jak rozpoznać, że objawy są związane z alergią, a nie z infekcją bakteryjną lub wirusową?

Kaszel rzadko występuje jako samodzielny objaw. Zdarza się tak zazwyczaj jedynie na początku lub pod koniec trwania infekcji. W większości przypadków, oprócz kaszlu, pojawiają się dodatkowe objawy, które mogą wskazywać na chorobę.

Przy infekcji wirusowej charakterystycznym objawem jest katar i ból gardła. Może pojawić się także podwyższona temperatura. Objawy mijają zazwyczaj po tygodniu, gdy organizm poradzi sobie z infekcją. Objawy zakażenia bakteryjnego są tylko nieco inne. Oprócz wymienionych symptomów, charakterystyczne jest odkrztuszanie żółto-zielonej wydzieliny. W przypadku, gdy infekcja spowodowana jest bakterią, temperatura ciała jest zazwyczaj wyższa, niż w przypadku infekcji wirusowej. Taki stan wymaga zwykle wizyty u lekarza, ponieważ konieczne może okazać się zażywanie antybiotyku.

Kaszel przy alergii

Kaszel przy alergii może być pojedynczym objawem. Ponadto, w przypadku osób uczulonych na pyłki roślin, może trwać przez wiele tygodni. Brak odpowiedniego leczenia, w przypadku kaszlu alergicznego, może doprowadzić nawet do astmy. Leczenie objawowe obejmuje środki bez recepty, które można znaleźć w aptece, jednak nie rozwiązuje to problemu. Oprócz kaszlu podczas alergii może pojawić się także katar, co często opóźnia znalezienie prawdziwej przyczyny występowania objawów.

Kaszel podczas alergii można zmniejszyć również poprzez unikanie alergenu. W przypadku produktów żywnościowych jest to dosyć proste, w przypadku pyłków roślinnych, warto unikać długich spacerów wśród zieleni. Wszystkie wymienione metody to jednak wyłącznie środki zaradcze.

Leczenie kaszlu alergicznego

Prawdziwe leczenie kaszlu alergicznego musi zacząć się od znalezienia przyczyny alergii. W innym przypadku niemożliwe jest nawet skuteczne unikanie alergenu. Alergię na takie substancje jak pyłki roślin można leczyć poprzez przeprowadzenie odczulania. By jednak było ono skuteczne, konieczne jest rozpoczęcie podawania szczepionek na kilka miesięcy przed czasem w którym zaczyna pylić konkretna roślina.

Naturalne leczenie kaszlu alergicznego nie jest możliwe. Dolegliwości można złagodzić poprzez wspomniane wyżej unikanie substancji wywołujących alergię. Ponadto, tak jak w przypadku innych rodzajów kaszlu, warto zadbać o nawilżenie powietrza. Do tego celu można stosować specjalne aerozole, które mają za zadanie między innymi nawilżenie gardła. Inhalacje nie są zazwyczaj zalecane zwłaszcza wtedy, gdy nie została ustalona substancja wywołująca alergiczną reakcję. Mimo to warto zadbać o nawilżenie powietrza w mieszkaniu poprzez zastosowanie nawilżacza. Można zastosować nowoczesną klimatyzację, która zadba o odpowiedni poziom wilgotności, a także oczyści powietrze z kurzu.

2 replies on “Kaszel alergiczny”

  1. załamka pisze:

    Kaszel alergiczny jest nie do wyleczenia. Niezależnie od tego co by się zrobiło, to tak samo jak z alergiami – jeszcze nikt nie wymyślił leku, który leczyłby przyczynę alergii a nie skutki. Mamy odczulanie i inne tego typu rzeczy, ale efekty są minimalne. Kaszel po prostu najwyżej można łagodzić, żeby nie był taki suchy.

  2. Ala pisze:

    Właściwie każda alergia powoduje kaszel, ale chyba najmocniejszy alergia na pyłki traw. Jak zaczynają pylić, to praktycznie nie mogę wyjść z domu i to w mieście, nie mówiąc już o jakimś wyjeździe w mniej zurbanizowany teren. Fatalnie się czuję i nie mam szans na wyleczenie, tak powiedział lekarz. Co najmniej dwa tygodnie w roku mam wyjęte z życiorysu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *