Kaszel to naturalna reakcja obronna organizmu przed dostaniem się do dróg oddechowych ciał obcych czy różnych gazów. Jeśli jednak powtarza się lub pogłębia, wówczas zyskujemy pewność, że z drogami oddechowymi jest coś nie tak.
Kaszel z krtani
Kaszel krtaniowy jest bardzo charakterystyczny i z pewnością szybko uda nam się go zdefiniować. Jest to kaszel suchy, duszący, a jego odgłos przypomina szczekanie psa. Objawami towarzyszącymi temu kaszlowi często jest świst wdechowy, a także chrypka – związane jest to ze zwężeniem się światła krtani. Pacjent odczuwa ten kaszel jako bardzo duszący, napadowy – trudno jest przestać kaszleć, gdy już się zaczęło. W okolicy krtani czujemy duszność zmuszającą do kaszlu, choć nic nie zalega nam w drogach oddechowych. Jest to dolegliwość bardzo dokuczliwa, utrudniająca spanie, jedzenie, normalne funkcjonowanie, nie pozwalająca na jakikolwiek wysiłek fizyczny.
Przyczyny kaszlu krtaniowego
Wśród przyczyn tego kaszlu wyróżnia się przede wszystkim dostanie się ciała obcego do dróg oddechowych – może to występować przede wszystkim u małych dzieci. Jeśli do kaszlu dochodzą trudności z nabraniem powietrza oraz zasinienie twarzy, należy podjąć czynności mające na celu pozbycie się ciała obcego z dróg oddechowych i wezwać pogotowie. Równie prawdopodobną przyczyną kaszlu krtaniowego jest zapalenie krtani, choroba wirusowa. Zdarza się, że dziecko kładzie się spać jeszcze zdrowe, a w ciągu nocy rozwija się u niego zapalenie krtani, a kaszel w krtani nie daje mu spać.
Leczenie kaszlu krtaniowego
Kaszel krtaniowy wymaga konsultacji lekarskiej – nie powinno się podawać żadnych leków na własną rękę. Nie ma również sensu podawanie tradycyjnych syropów na kaszel, mających zwykle działanie wykrztuśne. Choroby wywołujące kaszel krtaniowy leczy się przede wszystkim steroidami. W celu złagodzenia objawów, warto stosować inhalacje z soli fizjologicznej, które nawilżają śluzówki, a także nie bać się zimnego powietrza – zmniejsza ono obrzęk krtani. Dziecko, które cierpi na zapalenie krtani, powinno jak najwięcej pić, gdyż łagodzenie objawów tego suchego kaszlu polega przede wszystkim na nawilżaniu śluzówek dróg oddechowych pacjenta.
Nietypowe przyczyny kaszlu krtaniowego
Kaszel krtaniowy może być też wynikiem anatomicznych nieprawidłowości w budowie krtani. Rzecz jasna, wymaga to konsultacji lekarskiej. Gdy lekarz stwierdzi brak ciał obcych w krtani oraz brak stanu zapalnego dróg oddechowych, wówczas może zlecić kolejne badania, mające na celu sprawdzenie występowania wad anatomicznych elementów dróg oddechowych. Kaszlu krtaniowego bez względu na przyczynę nie powinno się bagatelizować.
Kaszel krtaniowy może być często przyczyną alergii. Jak następuje wysuszenie całego systemu oddechowego , to często właśnie pojawia się taki szczekający kaszel krtaniowy. U mnie zawsze tak jest jak pylą trawy. Większość osób ma wtedy katar i łzawienie, a ja właśnie tak suchy kaszel, że aż mnie czasem przydusza.
Nie tylko wysuszenie krtani powoduje taki kaszel. On często wychodzi jakby bezpośrednio z płuc, więc jego przyczyną może być zapalenie płuc. Kaszel krtaniowy pojawia się również przy zapaleniu oskrzeli, więc jeśli ktoś ma tylko kaszel to lepiej wybrać się do lekarza żeby postawił diagnozę i być może będzie trzeba rozpocząć leczenie.