Warto wspomnieć, że zaniedbanie podobnych objawów może prowadzić do powikłań – zalegająca wydzielina może stać się źródłem zakażeń bakteryjnych, jak również osadzać się na oskrzelach i płucach, prowadząc do poważniejszych chorób. Z tego względu istotna staje się dbałość o skuteczne odkrztuszanie.
Kaszel mokry – jak sobie radzić?
Najczęstszym sposobem stosowanym wobec kaszlu mokrego, są syropy wykrztuśne – ich składniki wpływają na rozrzedzenie wydzieliny, przez co zwiększają efektywność kaszlu, skracając jego czas trwania. Wybór syropów na kaszel mokry jest spory, a ich dostępność w aptekach zapewnia każdemu pacjentowi możliwość zakupu odpowiedniego leku.
Syropy wykrztuśne opierają się często na ziołowych składnikach, będących jednymi z najbardziej naturalnych i jednocześnie skutecznych komponentów lekarstw. Polecanym w odniesieniu do kaszlu mokrego jest syrop prawoślazowy, którego specyfika ułatwia odkrztuszanie, łagodząc jednocześnie podrażnienia w obrębie błony śluzowej gardła.
Kaszel mokry u dziecka – sposoby leczenia
Można uznać, że mokry kaszel u dziecka stanowi korzystny objaw w przeziębieniu – oznacza bowiem, że wydzielina zostaje sukcesywnie usuwana, niwelując ryzyko powikłań. Faktem jest jednak, że podobny objaw może okazać się wysoce uciążliwy dla małego pacjenta. W związku z tym warto podjąć odpowiednie działania, mające na celu wspomożenie dziecka w odkrztuszaniu wydzieliny.
Wobec dzieci również stosowane są syropy, jednak ich skład oraz zbilansowanie zawartości muszą być dostosowane do wieku. Dlatego każdorazowe użycie nowego preparatu wobec dziecka należy konsultować z lekarzem pediatrą.
Inhalacje na mokry kaszel
Ciekawym i stosunkowo nowym sposobem leczenia kaszlu mokrego u dzieci są inhalacje – ich regularne stosowanie oraz umiejętne oklepywanie dziecka, ułatwiają odrywanie się wydzieliny, skutkując zwiększoną efektywnością kaszlu.
Warto pamiętać, że leki wykrztuśne należy stosować do ustąpienia objawów. Nie należy przedłużać leczenia, jeśli kaszel ustąpił, gdyż może wtedy nastąpić efekt kaszlu przetrwałego, który nie jest efektywny i staje się męczący dla dziecka.
Reasumując, warto zaznaczyć, że wobec dzieci należy stosować najbardziej naturalne leki, będące opatrzone atestami i spełniające niezbędne normy. Leczenie dziecka warto konsultować z pediatrą, który powinien kontrolować kaszel małego pacjenta i zalecać odpowiednie środki lecznicze. Niezbędne staje się oklepywanie w kaszlu mokrym, które znacząco ułatwia odrywanie się wydzieliny i zapobiega powikłaniom w postaci zapalenia płuc lub oskrzeli. Warto również stosować inhalacje przy użyciu profesjonalnego nebulizatora, gdyż znacząco poprawiają one jakość leczenia.
Kaszel mokry u dziecka wbrew pozorom jest dobrą wiadomością, pod warunkiem że przekona się dziecko, żeby wraz z kaszlem odpluwało to wszystko co mu się odrywa. Bo mokry kaszel zazwyczaj oznacza schyłkową fazę choroby i pozbywanie się z organizmu razem z kaszlem niechcianych efektów choroby.
Wszystko fajnie, ale jak małe dziecko ma kaszel mokry to do niczego go nie przekonasz, bo nie ma na to szans. Zwłaszcza jak jeszcze dziecko nie potrafi mówić i nie wiesz nigdy do końca o co mu chodzi. Taki mokry kaszel u dziecka może być bardzo groźny.