Kaszel palacza

Kaszel palacza
4.7 (93.33%) 9 vote[s]
Kaszel palacza to bardzo charakterystyczna dolegliwość, która dotyka nie tylko czynnych palaczy, ale też osoby z ich najbliższego otoczenia. Dym papierosowy zawiera w sobie bardzo dużą ilość, bo prawie 4 tys. szkodliwych substancji, które drażnią drogi oddechowe, wywołując charakterystyczny kaszel. W samej Polsce kaszlem palacza jest dotkniętych kilka milionów osób, które często nie zauważają, że coś złego dzieje się w ich organizmie. Wiele osób uważa, że jest to normalne, iż przy paleniu papierosów pojawia się dokuczliwy kaszel.

Jak rozpoznać kaszel palacza

Kaszel palacza można w bardzo łatwy sposób odróżnić od kaszlu będącego następstwem innych schorzeń. Przede wszystkim jest to kaszel gwałtowny, podczas którego palacz wypluwa lepką i gęstą wydzielinę z obecnością ropy, a w skrajnych przypadkach nawet z obecnością krwi. Bardzo charakterystyczne jest również to, że kaszel po papierosach nasila się szczególnie w trakcie poranków, tuż po obudzeniu się.

Jak diagnozuje się kaszel palacza

Jeśli występują objawy charakterystyczne dla kaszlu palacza, warto jest udać się do lekarza, który taką diagnozę będzie mógł potwierdzić. Lekarz stosuje szereg metod, za pomocą których sprawdza stan zdrowia pacjenta. Najbardziej znane z nich to RTG klatki piersiowej, testy alergiczne, badanie jamy ustnej i zatok. W ten sposób można wykluczyć szereg innych schorzeń, które wykazują podobne do kaszlu palacza objawy.

Konsekwencje kaszlu palacza

Kaszel u palacza może mieć bardzo poważne konsekwencje dla funkcjonowania organizmu. Przede wszystkim doprowadza do degradacji płuc. Jego skutkiem jest bowiem pękanie przegród, które rozdzielają pęcherzyki płucne. Zostaje w ten sposób zmniejszona powierzchnia oddychania, czego skutkiem są duszności, które pojawiają się przy wymagających większego zaangażowania czynnościach, jak np.: wchodzenie po schodach, dźwiganie ciężkich przedmiotów czy bieganie.

Kaszel palacza nie pozostaje także obojętny dla układu krążenia. Ciśnienie powstające w trakcie napadów kaszlu może utrudniać dopływ krwi do serca, ale także osłabiać przepływ krwi w mózgu. Długotrwały kaszel może więc prowadzić nawet do krótkotrwałej utraty przytomności, co grozi poważnymi konsekwencjami dla całego organizmu.

Czy kaszel po papierosach można skutecznie leczyć?

Podstawową metodą na złagodzenie kaszlu palacza jest po prostu rzucenie palenia. Nie jest to jednak takie proste. Wielu palaczy obawia się reakcji swojego organizmu, a przede wszystkim rozdrażnienia związanego z brakiem nikotyny w organizmie. Wśród innych środków ograniczenia kaszlu palacza wyróżnia się suplementy diety, czyli preparaty syntetyczne, stosowane głównie doustnie. Nie są one jednakże tak skuteczne, jak zioła, wśród których na szczególne wyróżnienie zasługują prawoślaz, tymianek, kwiat podbiału, kopytnik czy macierzanka. Leczenie kaszlu palacza może trwać wiele lat. Jeśli osoba, która zdecydowała się podjąć takie leczenie, nie rzuci papierosów, może się zdarzyć, że nigdy się z takiej dolegliwości nie wyleczy.

3 replies on “Kaszel palacza”

  1. Wini pisze:

    Jak zdecydowałem się rzucić palenie, to najpierw przez dobre kilka tygodni miałem kaszel taki, że wypluwałem dosłownie bagno z gardła i płuc. Miałem takie dni, że budziłem się rano i jak kiedyś najpierw sięgałem po fajeczkę, to potem miałem taki kaszel, że dosłownie plułem gruzem. Tak organizm palacza pozbywał się tego całego szlamu.

  2. palacz pisze:

    Kaszel palacza to może być pierwszy objaw Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. To mało znana, ale bardzo groźna choroba, która właśnie poprzez kaszel się objawia. Najgorsze jest to, że w ostatnim stadium jest już tak, że cię przydusza, chcesz zaciągnąć powietrza, ale możesz tylko kaszleć. Mojego kolegi mama na to umarła…

  3. Gerg pisze:

    Ja nie palę od 2 dni i kaszle gruzem chlamem biało zielono żółtym gęstym lepkim syfem wygląda to okropnie na razie się trzymam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *