Kaszel u dziecka

Kaszel u dziecka
5 (100%) 3 vote[s]
Kaszel u dziecka, podobnie jak kaszel u osoby dorosłej, jest zazwyczaj oznaką infekcji. Warto jednak pamiętać, że ten objaw może mieć również inne przyczyny, takie jak alergia czy drażniące substancje. W jaki sposób zwalczać kaszel u dzieci i czy zawsze takie działanie jest konieczne?

Suchy kaszel u dziecka może zdarzyć się zarówno na początku, jak i na końcu infekcji. Zazwyczaj jest to bardzo męcząca dolegliwość. Jeśli infekcja jeszcze się nie rozpoczęła, kaszel suchy dość szybko zmienia się w kaszel mokry. Dlatego też w takim przypadku lekarz może przepisać środek, który ma działać na obydwa rodzaje kaszlu jednocześnie. Takie preparaty nie wstrzymują jednak odruchu kaszlu, a rozrzedzają i jednocześnie ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny.

Jeśli suchy kaszel na początku infekcji jest bardzo uciążliwy i uniemożliwia dziecku zasypianie, warto wybrać się do lekarza, który może przepisać odpowiedni środek hamujący odruch kaszlu. Zazwyczaj jednak takie preparaty mogą być stosowane dopiero u starszych dzieci, ponadto nie są wskazane na początku infekcji. By zmniejszyć dolegliwości, można wspomóc się naturalnymi środkami, takimi jak inhalacje. Warto również dodatkowo nawilżać powietrze w pomieszczeniu, gdzie przebywa dziecko.

Kaszel mokry u dziecka

W przypadku kaszlu mokrego dobrze jest stosować naturalne preparaty wykrztuśne na bazie ziół. Tego typu środków nie należy podawać przed snem, ponieważ mogą one nasilić odruch kaszlu. Naturalnym środkiem stosowanym w przypadku mocnego kaszlu jest zaparzone siemię lniane. Wspomaga ono między innymi nawilżenie gardła, co nieco zmniejsza dolegliwości.

Kaszel szczekający, spowodowany zazwyczaj zapaleniem krtani, leczy się podobnie jak kaszel suchy. Wskazane może być stosowanie korzenia prawoślazu w formie wygodnego i smacznego syropu. Warto pamiętać, że zapalenie krtani jest spowodowane wirusem i rzadko w takim przypadku konieczne jest przyjmowanie antybiotyku.

Kaszel suchy u dziecka

Kaszel suchy, który występuje po wyleczeniu infekcji, jest spowodowany podrażnieniem błon śluzowych w drogach oddechowych, które potrzebują czasu, aby w pełni się odbudować. W takim przypadku bardzo istotne jest nawilżenie powietrza i podawanie ciepłych napojów, by zmniejszyć dolegliwości. Należy też unikać drażniącego, chłodnego powietrza oraz innych, podobnych czynników, jak na przykład intensywne zapachy.

Kaszel u małego dziecka wymaga wizyty u lekarza. Zwłaszcza w przypadku noworodków i niemowląt, infekcje dróg oddechowych mogą bardzo szybko się rozwijać. Dlatego w takim przypadku niezbędna jest kontrola specjalisty. W przypadku kaszlu u tak małych dzieci można stosować inhalacje. Nie zaleca się jedynie stosowania olejków eterycznych, które mogą być alergenami. Inhalacje można stosować zarówno w przypadku kaszlu suchego, jak i mokrego, działa ona bowiem kojąco na drogi oddechowe. W przypadku małych dzieci należy jednak szczególnie uważać, by woda służąca do inhalacji nie była zbyt gorąca. Bezpieczniejsze od standardowej inhalacji może okazać się użycie urządzenia, które zamiast pary, rozpyla aerozol, który nie może poparzyć dziecka.

2 replies on “Kaszel u dziecka”

  1. Bartoszuk pisze:

    Wszystko zależy od wieku dziecka. Kaszel u małego dziecka nie jest niczym normalnym, ale już u starszych może pojawić się nawet kaszel na tle nerwowym. Zwłaszcza nastolatkowie się denerwują, bo przecież najczęściej są bardzo czułe na swoim punkcie i nawet kilka słów może sprawić, że zmieni się naprawdę wiele.

  2. nerwusek pisze:

    Nie tylko u starszych dzieci kaszel na tle nerwowym to norma. Niezbyt często, ale już norma. Także małe dzieci mają taki kaszel, a nawet nie umiejące jeszcze mówić potrafią wymuszać kaszel żeby zwrócić na siebie uwagę i być w centrum zainteresowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *