Kaszel u niemowlaka

Kaszel u niemowlaka
5 (100%) 5 vote[s]
Kaszel u noworodka obserwujemy niezwykle często. W większości przypadków nie jest on spowodowany żadną chorobą, a jedynie naturalną reakcją organizmu na pojawienie się substancji drażniących w przełyku małego dziecka. Sytuacją alarmująca rodzica powinien być jednak kaszel, który występuje przez dłuższy okres czasu lub gdy oprócz kaszlu, obserwujemy również dodatkowe objawy, jak gorączka, świszczący oddech, czy inne. W tym przypadku niezbędna będzie konsultacja z lekarzem pediatrą.

Domowe sposoby na kaszel u niemowlaka

U małych dzieci kaszel występuje bardzo często i jest naturalną reakcją organizmu na podrażnienie przełyku. W tym przypadku bez problemu z kaszlem poradzić sobie możemy domowymi sposobami. Niezwykle ważne jest jednak, aby cały czas obserwować dziecko i gdy zauważymy dodatkowe objawy, niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Domowe sposoby na niemowlęcy kaszel nie powodują reakcji alergicznych, ani nie są niebezpieczne dla zdrowia dziecka.

Jak poradzić sobie z dziecięcym kaszlem?

Jednym z najprostszych sposobów jest zastosowanie pary. Dzięki niej drogi oddechowe małego dziecka zostają oczyszczone z nagromadzonego śluzu i dziecko ponownie może oddychać normalnie. Najłatwiej tę procedurę jest przeprowadzić w łazience. Do zaparowanej pod wpływem gorącej wody łazienki przenieś niemowlaka na kilka minut. To pomoże mu pozbyć się niepożądanych substancji, drażniących z dróg oddechowych.

Kaszel suchy, jak sobie z nim radzić?

Suchy kaszel u małego dziecka może pojawić z powodu niedostatecznej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym dziecko śpi lub spędza większą ilość czasu. Gdy zaobserwujemy pierwsze symptomy suchego kaszlu, warto sięgnąć po nawilżacz powietrza, który zwiększy wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Do wyboru mamy parowniki, nawilżacze ultradźwiękowe, a także nawilżacze wytwarzające mgiełkę. Te ostatnie są polecane szczególnie, gdy niemal od razu zaobserwujemy poprawę stanu dziecka.

Gdy kaszel u niemowlaka jest szczególnie dokuczliwy

Gdy kaszel u noworodka jest szczególnie dokuczliwy, warto zafundować dziecku ciepłą kąpiel. Do wody dodaj odrobinę tymianku, eukaliptusa lub szałwii, które ułatwią oddychanie i pomogą oczyścić drogi oddechowe dziecka. Co więcej, kąpiel z dodatkiem ziół, posłuży również jako uspokojenie dla małego dziecka, które ma problemy z zaśnięciem.

Jak ułatwić oddychanie maluchowi?

Gdy kaszel utrudnia maluchowi oddychanie, warto zastosować wcierki ziołowe – lub od razu skontaktować się z lekarzem. Rozcieńczone olejki np. z eukaliptusa, poprawią przepływ krwi do mięśni, oczyszczą drogi oddechowe i pomogą usunąć nagromadzony śluz.

Kiedy należy skontaktować się z lekarzem?

Niekiedy kaszel może być pierwszym objawem poważniejszej choroby, dlatego kaszlące dziecko należy mieć pod ciągłą obserwacją i sprawdzać, czy nie pojawiają się dodatkowe objawy.

Dodatkowe symptomy, które powinny zaalarmować rodzica:

– chrypka,

– gorączka,

– intensywny kaszel,

– przyspieszony oddech,

– brak apetytu,

– świszczący oddech,

– wymioty.

2 replies on “Kaszel u niemowlaka”

  1. Jaga pisze:

    Każdy kaszel u niemowlaka powinien skutkować natychmiastowym kontaktem z lekarzem. Nie można sobie pozwolić na to, żeby pojawił się jakaś choroba, którą trudno będzie wyleczyć, bo u niemowlaków często bardzo szybko rozwijają się schorzenia. Trzeba je zdusić w zarodku.

  2. Darek pisze:

    Suchy kaszel u niemowlaka jest jeszcze nie taki zły. Najgorzej jak pojawia się mokry kaszel, bo wtedy sytuacja nie jest już taka łatwa. Zwłaszcza kiedy dziecko jest małe i wydzieliną może się zakrztusić, bo właśnie tak działa mokry kaszel, zwłaszcza u niemowlaków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *