Domowe sposoby na kaszel u niemowlaka
U małych dzieci kaszel występuje bardzo często i jest naturalną reakcją organizmu na podrażnienie przełyku. W tym przypadku bez problemu z kaszlem poradzić sobie możemy domowymi sposobami. Niezwykle ważne jest jednak, aby cały czas obserwować dziecko i gdy zauważymy dodatkowe objawy, niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Domowe sposoby na niemowlęcy kaszel nie powodują reakcji alergicznych, ani nie są niebezpieczne dla zdrowia dziecka.
Jak poradzić sobie z dziecięcym kaszlem?
Jednym z najprostszych sposobów jest zastosowanie pary. Dzięki niej drogi oddechowe małego dziecka zostają oczyszczone z nagromadzonego śluzu i dziecko ponownie może oddychać normalnie. Najłatwiej tę procedurę jest przeprowadzić w łazience. Do zaparowanej pod wpływem gorącej wody łazienki przenieś niemowlaka na kilka minut. To pomoże mu pozbyć się niepożądanych substancji, drażniących z dróg oddechowych.
Kaszel suchy, jak sobie z nim radzić?
Suchy kaszel u małego dziecka może pojawić z powodu niedostatecznej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym dziecko śpi lub spędza większą ilość czasu. Gdy zaobserwujemy pierwsze symptomy suchego kaszlu, warto sięgnąć po nawilżacz powietrza, który zwiększy wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Do wyboru mamy parowniki, nawilżacze ultradźwiękowe, a także nawilżacze wytwarzające mgiełkę. Te ostatnie są polecane szczególnie, gdy niemal od razu zaobserwujemy poprawę stanu dziecka.
Gdy kaszel u niemowlaka jest szczególnie dokuczliwy
Gdy kaszel u noworodka jest szczególnie dokuczliwy, warto zafundować dziecku ciepłą kąpiel. Do wody dodaj odrobinę tymianku, eukaliptusa lub szałwii, które ułatwią oddychanie i pomogą oczyścić drogi oddechowe dziecka. Co więcej, kąpiel z dodatkiem ziół, posłuży również jako uspokojenie dla małego dziecka, które ma problemy z zaśnięciem.
Jak ułatwić oddychanie maluchowi?
Gdy kaszel utrudnia maluchowi oddychanie, warto zastosować wcierki ziołowe – lub od razu skontaktować się z lekarzem. Rozcieńczone olejki np. z eukaliptusa, poprawią przepływ krwi do mięśni, oczyszczą drogi oddechowe i pomogą usunąć nagromadzony śluz.
Kiedy należy skontaktować się z lekarzem?
Niekiedy kaszel może być pierwszym objawem poważniejszej choroby, dlatego kaszlące dziecko należy mieć pod ciągłą obserwacją i sprawdzać, czy nie pojawiają się dodatkowe objawy.
Dodatkowe symptomy, które powinny zaalarmować rodzica:
– chrypka,
– gorączka,
– intensywny kaszel,
– przyspieszony oddech,
– brak apetytu,
– świszczący oddech,
– wymioty.
Każdy kaszel u niemowlaka powinien skutkować natychmiastowym kontaktem z lekarzem. Nie można sobie pozwolić na to, żeby pojawił się jakaś choroba, którą trudno będzie wyleczyć, bo u niemowlaków często bardzo szybko rozwijają się schorzenia. Trzeba je zdusić w zarodku.
Suchy kaszel u niemowlaka jest jeszcze nie taki zły. Najgorzej jak pojawia się mokry kaszel, bo wtedy sytuacja nie jest już taka łatwa. Zwłaszcza kiedy dziecko jest małe i wydzieliną może się zakrztusić, bo właśnie tak działa mokry kaszel, zwłaszcza u niemowlaków.