Kaszel w ciąży

Kaszel w ciąży
5 (100%) 5 vote[s]
Ciąża wydaje się jednym z najbardziej wyjątkowych oraz wymagających stanów w życiu kobiety – świadomość obecności płodu oraz wpływu na jego zdrowy rozwój sprawia, że kobieta z większą uwagą i odpowiedzialnością spogląda na spożywane produkty. Ma to odniesienie również do leków – warto zastanowić się nad dostępnymi, bezpiecznymi sposobami leczenia, zwłaszcza jeśli pojawia się kaszel podczas ciąży.

Specyfika kaszlu – podstawowe rodzaje kaszlu

Kaszel u ciężarnej może okazać się wyjątkowo dokuczliwą dolegliwością – zazwyczaj stanowi skutek przeziębienia, lecz może być także reakcją alergiczną na czynnik uczulający. Bez względu na przyczynę, kaszel wymaga podjęcia kroków zapobiegających jego pojawianiu się. W zależności od rodzaju kaszlu, istnieje kilka bezpiecznych sposobów na zlikwidowanie objawów.

Warto zaznaczyć, że kaszel może być suchy lub mokry. Podobne cechy muszą zostać uwzględnione podczas projektowania działań leczniczych. Kaszel mokry wymaga bowiem innego postępowania, gdyż celem leczenia staje się ułatwienie odkrztuszania zalegającej wydzieliny przy pomocy leków wykrztuśnych. Z kolei przy kaszlu suchym, najczęściej stosuje się leki hamujące odruch kaszlowy.

Kaszel w ciąży – jak sobie radzić?

Uwzględniając powyższe rodzaje kaszlu, należy podjąć stosowne kroki w celu zapobiegania objawom. W odniesieniu do kobiet w ciąży, warto posiłkować się w tym celu domowymi sposobami, które niwelują konieczność stosowania niekoniecznie bezpiecznych lekarstw z apteki.

Z pewnością warto zadbać o optymalny poziom nawilżenia powietrza – w tym celu można ułożyć na kaloryferach mokre ręczniki lub zaopatrzyć się w profesjonalny nawilżacz powietrza. Odpowiedni poziom wilgotności może bowiem zniwelować kaszel, co z pewnością stanie się pomocne podczas snu. O nawilżanie śluzówki można zadbać również przyjmując dużą ilość płynów.

Ponadto, wskazane w kaszlu i jednocześnie bezpieczne w ciąży okazują się inhalacje – mogą być one stosowane przy użyciu nebulizatora, który można nabyć w aptece lub wykonywać inhalacje domowymi sposobami. Inhalacje solą fizjologiczną nawilżą błony śluzowe gardła, jak również ułatwią rozrzedzenie wydzieliny oraz jej odkrztuszanie. Z kolei rozpylanie w pomieszczeniu olejku eukaliptusowego lub miętowego, udrożni zatkany nos, jak również pomoże zniwelować kaszel. W odniesieniu do aromatycznych olejków, warto pamiętać, że niektóre kobiety w ciąży stają się nadwrażliwe węchowo, nie tolerując zbyt intensywnych zapachów.

Syropy na kaszel w ciąży – czy dozwolone?

Najbardziej popularnym sposobem na kaszel, zarówno suchy, jak i mokry, są syropy. Kobiety w ciąży także mogą je przyjmować, jednak muszą zachować ostrożność oraz każdorazowo konsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Bezpieczne syropy z pewnością nie zawierają alkoholu, ani innych szkodliwych dla płodu dodatków – dla kobiet w ciąży polecane będą więc syropy oraz pastylki do ssania, komponowane na bazie delikatnych ziół oraz wyciągów owocowych. Warto pamiętać o kontroli ich składu, mając na uwadze bezpieczeństwo nienarodzonego jeszcze dziecka.

2 replies on “Kaszel w ciąży”

  1. doktorek pisze:

    Czasem mam wrażenie, że kobiety w ciąży to jak tylko się budzą, to od razu twierdzą, że są chore na coś co zagraża ich dziecku. Ludzie, trochę luzu. Przecież nie jest tak, że byle kaszel w ciąży to już jakaś groźna choroba i nie wiadomo co się dzieje.

  2. Disco Polo pisze:

    Są dwie szkoły – jedne lekceważą kompletnie wszystkie objawy, a inne jak mają kaszel w ciąży to wpadają w depresję, że nie wiadomo co się dzieje i zapłakane biegną do ginekologa żeby ratował ich dziecko… Ale w sumie wolę te bardziej wrażliwe, niż patolę co kaszel w ciąży ma przez 9 miesięcy i potem rodzi już bardzo osłabione dziecko podatne na wszystkie choroby, albo i już chore.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *