Kaszel u dzieci i jego przyczyny
Organizm dziecka jest jeszcze niedojrzały i nie zawsze potrafi odpowiednio reagować na czynniki szkodliwe. Kaszel może być reakcją np. na nadmiar kurzu, dym tytoniowy, intensywne zapachy.
Najczęściej jednak kaszel jest zwiastunem poważniejszych chorób.
Najczęściej przyczyną kaszlu są:
- infekcje górnych dróg oddechowych o różnym podłożu,
- astma wieku dziecięcego,
- alergia.
Często kaszel nie jest objawem żadnej choroby, ale wynika z niewłaściwego ubierania dziecka. W obawie przed przeziębieniem, mamy (a także babcie) mają tendencje do zbyt ciepłego ubierania. Maluch często się przegrzewa i nie jest odporny na zmiany temperatury.
Organizm reaguje kaszlem
Dokładna obserwacja dziecka przez matkę znacznie ułatwia rozpoznanie przyczyny kaszlu. Jeżeli kaszel następuje w okresie pylenia traw i drzew, zabaw ze zwierzętami, to jego podłoże ma charakter alergiczny. Konieczne jest wykonanie testów, zastosowanie odpowiednich leków i przeprowadzenie odczulania.
Jeżeli kaszlowi dodatkowo towarzyszy gorączka i ogólne osłabienie, to oznaka, że przyczyną jest infekcja bakteryjna lub wirusowa. Mamy dzieci często chorujących doskonale potrafią rozróżnić kaszel oskrzelowy, krtaniowy (szczekający) lub alergiczny.
Podobnie jak u dorosłych, u dzieci także występuje suchy kaszel i mokry. Suchy kaszel u dziecka najczęściej występuje w początkowej fazie infekcji, kaszel mokry świadczy o stanach zapalnych górnych dróg oddechowych. Nigdy nie wolno lekceważyć kaszlu u dzieci, zwłaszcza tych małych, bo zapalenie oskrzeli lub płuc może rozwinąć się w ciągu kilku godzin.
Domowe sposoby na kaszel u dzieci
Przede wszystkim należy zapewnić dzieciom poczucie bezpieczeństwa: trzeba je przytulić, nosić na rękach. Jeżeli kaszlowi towarzyszą trudności z oddychaniem, to sprawą najważniejszą jest zapewnienie dopływu świeżego i chłodnego powietrza. Nie ma się co obawiać, że zaszkodzi.
Duże znaczenie ma wilgotność powietrza, zwłaszcza gdy kaszel jest suchy. Wystarczy w pobliżu kaloryfera umieścić pojemniki z wodą lub powiesić na nich mokre ręczniki.
Skuteczne są także stare domowe sposoby, stosowane przez nasze babcie i mamy. Jeżeli kaszlowi towarzyszy ból gardła i trudności z przełykaniem, to ulgę przyniesie gorące mleko z dodatkiem masła i miodu. Podajemy je małymi porcjami kilka razy dziennie. Dobry syrop na suchy kaszel to syrop z cebuli. Wiele matek ma przed nim obawy ze względu na zapach i smak. Tymczasem cebula, po zasypaniu cukrem, traci swoją ostrość i syrop z niej jest chętnie pity przez dzieci.
W okresie infekcji trzeba pilnować, by dziecko dużo piło. Doskonale do sporządzania herbatek i napojów nadaje się domowy sok malinowy.
Dzieciom często chorującym, warto podawać syrop z sosny własnej roboty. Młode pędy sosny nie tylko łagodzą kaszel, ale także zwiększają odporność organizmu, która zwłaszcza w wieku przedszkolnym jest rozchwiana.
Jak już bym miała wybierać, to bez wątpienia znacznie lepszy jest kaszel mokry niż suchy kaszel. Bo ten jest znacznie bardziej męczący, czasem od kaszlenia aż płuca bolą jakby człowiek miał je wypluć. No ale oczywiście żadnego wyboru nie ma…
Nie ma co wybierać. W obu przypadkach ważne jest jak najszybsze leczenie kaszlu. Dziwi mnie niezmiernie jak niektóre mamusie przychodzą do przedszkola z kaszlącym dzieckiem i myślą, że wszystko jest w porządku. Albo zaświadczenie od lekarza ma, że jest zdrowe, albo do domu i wyleczyć. Kaszel to najczęściej efekt zaraźliwej choroby i potem wszyscy cierpią.