Syrop na kaszel

Syrop na kaszel
5 (100%) 4 vote[s]
Kaszel to bardzo częsta przypadłość, najczęściej stanowiąca objaw choroby dróg oddechowych. Jednym z pierwszych farmaceutyków, po które sięga chory dotknięty kaszlem, jest syrop na kaszel. W zależności od rodzaju kaszlu, stosować można syrop na suchy kaszel lub mokry.

Syropy na kaszel mokry

Kaszel mokry najczęściej towarzyszy katarowi, gdy wydzielina z nosa spływa po tylnej ścianie gardła, docierając do tchawicy i generując odruch kaszlowy. Inne przyczyny kaszlu mokrego, czyli z odkrztuszaniem wydzieliny, to gruźlica, przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma, infekcje oskrzeli czy płuc. Syrop na kaszel mokry ma za zadanie ułatwienie usuwania wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych.

Biorąc pod uwagę mechanizm działania, wyróżnić można trzy główne grupy syropów na kaszel:

– syropy o działaniu sekretolitycznym, czyli zwiększające wydzielanie płynnej wydzieliny w oskrzelach, co ułatwia jej usuwanie w procesie kaszlu; składnikami takich syropów są m. in. sulfogwajakol oraz gwajafenezyna, a także olejki eteryczne (np. z tymianku),

– syropy o działaniu mukolitycznym, czyli zmniejszające gęstość i lepkość wydzieliny; zawierają np. ambroksol, bromheksynę, karbocysteinę oraz acetylocysteinę,

– syropy o odruchowym mechanizmie działania drażnią błonę śluzową żołądka, co poprzez nerw błędny wzmaga odruchowo wydzielanie śluzu w oskrzelach; takie działanie zawdzięczają obecności wyciągów z roślin bogatych w saponiny, np. z pierwiosnka, babki lancetowatej, z lukrecji, z dziewanny czy bluszczu pospolitego.

Syropy na kaszel suchy

Kaszel suchy może towarzyszyć infekcjom dróg oddechowych (zwłaszcza w ich początkowej fazie), a także może wynikać z podrażnienia i przesuszenia błon śluzowych gardła. Towarzyszy astmie, zapaleniu krtani oraz refluksowi żołądkowo – przełykowemu. Syropy na kaszel suchy mają za zadanie zahamować odruch kaszlu w ośrodkowym układzie nerwowym lub na poziomie receptorów w układzie oddechowym. Kodeina czy dekstrometorfan oddziałują na ośrodek kaszlu w mózgu, skutecznie ograniczając liczbę epizodów kaszlu. Z koeli syropy na suchy kaszel z roślinnymi substancjami śluzowymi znieczulają zakończenia nerwów czuciowych w oskrzelach.

Syropy 2 w 1

Niekiedy trudno jednoznacznie zdefiniować rodzaj kaszlu. Ponadto często początkowej fazie infekcji towarzyszy kaszel suchy, z czasem przechodzący w kaszel mokry. W takich sytuacjach najwygodniej sięgnąć po syrop 2 w 1, który wykazuje łączne działanie przeciwkaszlowe i wykrztuśne.

Syrop na kaszel u dzieci

Syrop na kaszel jest często jedynym lekiem, który można podać dziecku, co wiąże się z możliwą do połknięcia formułą leku (tabletki dopuszczalne są od 4 roku życia). Syropy na kaszel dla dzieci bazują na naturalnych, roślinnych ekstraktach. Wyciągi ziołowe rozrzedzają wydzielinę oskrzelową i ułatwiają jej odkrztuszenie (tymianek, świerk), działają wykrztuśnie (dziewanna, bluszcz), działają przeciwzapalnie (prawoślaz, cebula, porost islandzki). Propolis czy miód łagodzą podrażnienia i ułatwiają oddychanie.

U dzieci poniżej 3 roku życia syropy na kaszel powinny być podawane wyłącznie po konsultacji z lekarzem, zaś u starszych dzieci syropy mogą być stosowane przez 2-3 dni.

2 replies on “Syrop na kaszel”

  1. guzik pisze:

    Najlepsze jest to, że syrop na kaszel praktycznie nigdy nie działa jeśli jest jednym z najdroższych. W aptece jest prosta zależność – im większa cena, tym mniej działa syrop na kaszel. Z reguły lepiej po prostu mniej zapłacić za syrop, którego reklam nie ma w telewizji, bo w cenę nie są wliczone klipy.

  2. szybki pisze:

    Nawet na suchy kaszel można kupić syrop wykrztuśny. Bo podstawą jest zaufanie obronnej reakcji organizmu. Właśnie w ten sposób organizm próbuje wydalić z siebie substancje, które przeszkadzają mu w normalnym funkcjonowaniu. I właśnie kaszel jest takim objawem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *