Szczekający kaszel

Szczekający kaszel
5 (100%) 11 vote[s]
Szczekający kaszel u dziecka, to szczególna odmiana kaszlu, która ze względu na jego nietypowy charakter, może zaniepokoić rodziców i opiekunów. Gdy pojawi się szczekający kaszel, bardzo ważna jest odpowiednio szybka reakcja, gdyż w skrajnych przypadkach może dojść nawet do uduszenia się. Stanowi on więc często bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka.

Objawy szczekającego kaszlu u dzieci

Szczekający kaszel u dzieci można łatwo rozpoznać po tym, że rozpoczyna się on nagle, jest bardzo głośny i przypomina szczekanie psa. Jest to jednocześnie kaszel suchy, któremu towarzyszy bardzo często problem z nabraniem powietrza z płuc. U dziecka pojawiają się wówczas duszności. Niezwykle charakterystyczne dla szczekającego kaszlu jest również to, że najczęściej i z największym nasileniem występuje on między północą, a pierwszą i drugą godziną w nocy. Po ataku kaszlu szczekającego nie występuje chrypka.

Co jest powodem pojawienia się szczekającego kaszlu?

Szczekający kaszel u dziecka może sygnalizować zapalenie lub błonicę krtani, zaatakowanej przez alergeny lub wirusy. Takie schorzenie wymaga pilnej wizyty u lekarza, który zdecyduje o zastosowaniu odpowiednich środków leczenia. Czasami szczekający kaszel wywoływany jest także przez torbiele krtani, wady rozwojowe oraz obecność w układzie oddechowym ciała obcego.

Leczenie szczekającego kaszlu

Szczekający kaszel można zlikwidować, obniżając temperaturę pomieszczenia i zapewniając dziecku w ten sposób to, że będzie ono oddychało chłodnym i wilgotnym powietrzem. W leczeniu szczekającego kaszlu mogą pomóc także inhalacje z wykorzystaniem roztworu z soli fizjologicznej. Bardzo ważne jest przy tym przebywanie cały czas przy dziecku. Jeśli będzie czuło ono wsparcie ze strony rodziców lub opiekunów, zdecydowanie łatwiej będzie mu znieść atak kaszlu. Gdy mimo tego objawy szczekającego kaszlu nie będą zanikać, należy zastosować glikokortykoidy. Te stosowane doustnie, dożylnie lub domięśniowo leki powodują zmniejszenie obrzęku okolic krtani na około 6 godzin, dzięki czemu dziecko może spać spokojnie w nocy. Glikokortykoidy stosuje się raz dziennie aż do czasu pełnego wyleczenia dziecka ze szczekającego kaszlu. Są to bardzo skuteczne, nowoczesne środki leczenia farmakologicznego, które nie powodują dodatkowo żadnych komplikacji dla organizmu małego dziecka.

Powikłania szczekającego kaszlu

Gdy pojawi się szczekający kaszel, nie można go w żaden sposób lekceważyć. Brak zastosowania odpowiednich środków łagodzących taki kaszel może prowadzić do takich powikłań, jak obrzęk i zapalenie płuc czy też bakteryjne zapalenie tchawicy.

Ryzyko pojawienia się powikłań związanych ze szczekającym kaszlem jest tym większe, im młodszej osoby taki kaszel dotyka. Nie warto jest czekać aż stan zdrowia dziecka się pogorszy. Może się zdarzyć wtedy, że konieczne będzie wezwanie pogotowia ratunkowego. Warto jest takiej sytuacji unikać, dokładnie obserwując dziecko i w porę decydując się na zastosowanie odpowiednich środków zaradczych.

2 replies on “Szczekający kaszel”

  1. Sylwia pisze:

    Szczekający kaszel u dziecka może być naprawdę męczący przede wszystkim dlatego, że najczęściej nie można go się w żaden sposób pozbyć. Nie jest to ani kaszel suchy, ani mokry, coś pośredniego, ale żaden syrop na niego nie działa. I potem co się dzieje? Nic. dziecko szczeka i nic się nie zmienia…

  2. Minia pisze:

    Najgorzej jak szczekający kaszel pojawia się u dziecka. Wtedy nie ma już na co czekać i trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Taki kaszel u mojego młodego okazał się zapaleniem płuc i prawie dwoma tygodniami w szpitalu, czego chyba najgorszemu wrogowi nie życzę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *