Uporczywy kaszel

Uporczywy kaszel
5 (100%) 6 vote[s]
Uporczywy kaszel bywa zazwyczaj objawem infekcji dolnych lub górnych dróg oddechowych. Może pojawić się zarówno jako objaw zwykłego przeziębienia, jak i poważniejszej choroby, takiej jak zapalenie płuc. Jakie jeszcze czynniki mogą być przyczyną kaszlu i w jaki sposób można zminimalizować ten objaw?

Skąd się bierze uporczywy kaszel

Uporczywy kaszel mokry bardzo często pojawia się przy infekcjach. W takim przypadku pełni on istotną rolę – pomaga oczyszczać drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny i tym samym przyśpiesza tempo zdrowienia, ponieważ w wydzielinie chorobowej znajduje się wiele drobnoustrojów. Takiego kaszlu nie należy tłumić – najlepiej jest zastosować apteczne lub naturalne środki, które pomagają rozrzedzić wydzielinę i wspomogą jej wydalanie.

Aby nie narazić się na uciążliwe dolegliwości podczas trwania choroby warto pamiętać, by nie stosować tego typu medykamentów zaraz przed zaśnięciem. Składniki zawarte w takich preparatach pobudzają zwykle odruch kaszlu, co może bardzo utrudniać zasypianie. Jednocześnie nie jest wskazane przyjmowanie środków zatrzymujących kaszel. Jeśli dolegliwości są bardzo męczące, należy skonsultować się z lekarzem.

Przyczyny uporczywego kaszlu

Nieustający kaszel może pojawić się również jako konsekwencja infekcji. Zazwyczaj dolegliwość ma wtedy formę kaszlu suchego. To bardzo męczący objaw, wynikający z podrażnienia dróg oddechowych. W przypadku, gdy lekarz potwierdzi pełne wyleczenie infekcji, a kaszel nadal się utrzymuje, można zastosować środki z kodeiną, które hamują ten odruch. Ponadto zaleca się nawilżanie powietrza w domu. Suche i zimne powietrze może w tym okresie nasilać kaszel. W celu złagodzenia tego objawu można również stosować miętowe cukierki lub tabletki do ssania.

Niekończący się kaszel to objaw, który często występuje również u osób palących papierosy. Taki kaszel najczęściej pojawia się rano, często jeszcze przed sięgnięciem po papierosa. Wiele osób lekceważy takie objawy, jednak tego typu kaszel zazwyczaj jest objawem przewlekłego zapalenia płuc, które może mieć poważne następstwa. Najlepszym wyjściem w przypadku pojawienia się codziennego porannego kaszlu jest rozstanie się z nałogiem. Częsty kaszel może występować tego typu może występować również u osób z astmą lub alergią.

Kaszel z powodu refluksu

Inną przypadłością, której objawem może być uporczywy kaszel jest patologiczny refluks żołądkowo-przełykowy. Nie każda osoba, która jest dotknięta tą przypadłością, zostaje szybko zdiagnozowana. Tymczasem cofanie się kwasu z żołądka do przełyku może mieć konsekwencje nie tylko w postaci nadżerek. Opary kwasu żołądkowego często podrażniają drogi oddechowe, co może objawiać się właśnie nieustającym kaszlem, który często bywa mylnie uznawany za objaw infekcji.

Leczenie w takim przypadku powinno być objawowo-przyczynowe. Bez ustabilizowanego działania mięśnia zwieracza, który znajduje się między żołądkiem a przełykiem, nie jest możliwe całkowite wyleczenie kaszlu. Na chorobę spowodowaną refluksem najbardziej narażeni są palacze – zarówno bierni, jak i czynni – a także osoby prowadzące nieregularny tryb życia i nie dbające o spokojne spożywanie posiłków.

2 replies on “Uporczywy kaszel”

  1. showtime pisze:

    Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że uporczywy kaszel najczęściej jest objawem jakiejś choroby. Ja przez dobre kilka tygodni przekonywałem mojego tatę żeby zgłosił się do lekarza i dopiero jak poszedł to okazało się, że ma przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

  2. depesz pisze:

    Oczywiście, że tak. Uporczywy kaszel to może być zwiastun wielu chorób. Nie tylko POchP ale wręcz dosłownie wszystkich chorób układu oddechowego czy górnych dróg. Ale nie ma co się domyślać, bo lepiej po prostu iść do lekarza i kłopot będzie z głowy. Przynajmniej postawi diagnozę i będzie wiadomo skąd ten kaszel się bierze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *