W obecnych czasach, kiedy ludzie coraz częściej skupiają się na karierze, a coraz rzadziej myślą o małżeństwie a tym bardziej o posiadaniu dzieci, szerzy się zainteresowanie różnymi metodami antykoncepcji. Na rynku dostępnych jest kilka opcji walki z płodnością. Zarówno istnieją metody przeznaczone wyłącznie dla kobiet – tabletki hormonalne czy popularne spirale jak i dla mężczyzn, czyli coraz bardziej popularna wazektomia.
Z roku na rok przybywa chętnych na wykonanie tego zabiegu, a wśród zdecydowanych przeważają mężczyźni powyżej 35 roku życia. Zabieg wazektomii jest to bezpieczniejsza, łatwiejsza i tańsza opcja w porównani do m.in. podwiązywania jajowodów u kobiet.
Zastanawiające jest pewnie, jak może wyglądać zabieg o tej skomplikowanej nazwie. Pierwsze wrażenie może być nieco mylące otóż, zabieg wazektomii polega na przecięciu ciągłości nasieniowodów. Wykonuje się go w warunkach ambulatoryjnych, bez użycia skalpelu oraz bez konieczności zakładania jakichkolwiek szwów ,dzięki czemu pacjent w krótkim czasie powróci do aktywności seksualnej. Wazektomię rozpoczyna się od znieczulenia skóry moszny w okolicy nasieniowodu. Kolejnym krokiem jest przecięcie nasieniowodu w odległości minimum 3 cm od nadjądrza a następnie podwiązuje się końce nasieniowodów nicią chirurgiczną bądź wykorzystuje się metodę elektrokoagulacji, co zmniejsza ryzyko ponownego połączenia nasieniowodu do 0,5%. Następnym etapem jest wykonanie zabiegu po drugiej stronie moszny.
Czas, jaki należy poświęcić na wykonanie zabiegu to ok. 30 minut. Aby potwierdzić, iż wszystko przebiegło pomyślnie fragmenty nasieniowodu wysyłane zostają na badanie histopatologiczne. Mężczyźni, którzy decydują się na wazektomię w momencie zabiegu mogą odczuwać jedynie delikatny dotyk i niewielki dyskomfort. Ta metoda antykoncepcji dostępna jest dla mężczyzn w różnym przedziale wiekowym w zależności od kraju i przepisów w nim obowiązujących. W przypadku, kiedy mężczyzna, który poddał się temu zabiegowi zmieni zdanie, istnieje możliwość odwrócenia zabiegu. Nie jest to jednak już takie łatwe jak sama wazektomia ponadto wiąże się z dużymi kosztami a dodatkowo nie gwarantuje pełnego powrotu płodności.
Odtworzenie ciągłości nasieniowodów, czyli wazo-wazostamia jest dosyć skomplikowana, wymaga użycia specjalistycznych sprzętów, zajmuje minimum kilka godzin i daje 60-80% szans na przywrócenie płodności w zależności momentu, w jakim wykonano poprzedni zabieg. Mężczyznom, którzy poddają się zabiegowi, zaleca się zamrożenie plemników na wypadek gdyby się jeszcze kiedyś zdecydowali na potomstwo.
Omawiając ten zabieg, należy także wspomnieć o tym, iż wazektomia nie działa natychmiast. Aby zwiększyć skuteczność zabiegów istotną kwestią jest czas oraz opróżnianie nasieniowodów w celu pozbycia się ruchomych plemników. Podsumowując, zabieg wazektomii jest najskuteczniejszą metodą antykoncepcji u mężczyzn. Daje ponad 99% pewności, iż mężczyzna po zabiegu staje się niepłodny, jednak u 1 na 4000 mężczyzn istnieje ryzyko ponownego połączenia się nasieniowodu a tym samym pojawieniu się plemników w nasieniu. Jest to bezpieczna, pewna i łatwa w wykonaniu metoda męskiej kontracepcji.
Więcej artykułów na stronie http://chorobyukladumoczowego.pl/