Przyczyny zapalenia płuc

Przyczyny zapalenia płuc
5 (100%) 12 vote[s]

Zapalenie płuc jest bardzo męczącą i niesłychanie niebezpieczną chorobą, dlatego też warto poznać jej przyczyny, aby skutecznie się przed nią zabezpieczyć. Dowiedz się nie tylko jakie są najpopularniejsze przyczyny zapalenia płuc, ale również jakie są objawy, dzięki czemu rozpoznanie choroby, nie będzie tak trudnym zadaniem.

Główne przyczyny zapalenia płuc

Głównymi przyczynami zapalenia płuc są oczywiście wirusy (najczęściej grypy lub paragrypy) oraz bakterie. Jak pokazują wyniki badań, choroba ta wywoływana jest najczęściej bakteriami: dwoinka zapalenia płuc oraz gronkowca złocistego. Bardzo wielu pacjentów w Polsce zmaga się także z atypowym zapaleniem płuc. Choroba ta jest z kolei wynikiem oddziaływania na nasz organizm bardzo niebezpiecznych drobnoustrojów legionella pneumophila, mycoplasma pneumonie oraz chlamydia pneumoniae.

Mniej popularne przyczyny zapalenia płuc

Zapalenie płuc może pojawić się również z powodu niebezpiecznych grzybów. Przykładowo kandydozowe zapalenie płuc wywoływane jest przez niebezpieczne grzyby Pneumocystis. Możemy spotkać się również z alergicznym zapaleniem płuc. Choroba ta wywoływana jest przez wdychanie mniej lub bardziej niebezpiecznych antygenów środowiskowych. Osoby, które na co dzień zmagają się z alergiami, powinny bardzo uważać na swoje zdrowie. Warto wspomnieć również i o tym, że choroba ta może pojawić się także z powodu substancji chemicznych. Jeżeli groźne substancje chemiczne dostaną się do oskrzeli, albo do pęcherzyków płucnych, to możemy mieć do czynienia z chemicznym zapaleniem płuc.

Więcej na stronie o zapaleniu płuc – zapaleniepluc.net.pl

Jakie czynniki predysponują do szybkiego rozwoju zapalenie płuc

Zapaleniu płuc nie sprzyjają oczywiście stany niedrożności dróg oddechowych, zaburzenia odruchu kaszlowego oraz zaburzenia funkcji układu śluzówkowo-rzęskowego. Na zapalenie płuc muszą uważać również alergicy oraz te osoby, które zmagają się z chorobami przewlekłymi. Lekarze bardzo często informują, że zapalenie płuc może być spowodowane również ekspozycją na dym tytoniowy, zaburzeniami stanu odżywiania, czy też stycznością z chorymi osobami. Niektóre osoby, mają wrodzone wady układu oddechowego i krążenia, dlatego też są zdecydowanie bardziej narażone na tę chorobę.

Jakie są objawy zapalenia płuc?

Niestety, znając wszystkie przyczyny zapalenia płuc i dbając o swoje zdrowie, nigdy nie będziemy mogli w 100% uchronić się przed tą chorobą. Oprócz przyczyn, warto poznać również najpopularniejsze objawy zapalenia płuc, dzięki czemu będzie można szybko rozpocząć leczenie. Najczęstszymi objawami zapalenia płuc jest ból w klatce piersiowej, który odczuwalny jest zwłaszcza przy wdechu. Osoby chore mają dreszcze, wysoką gorączkę i płytki oddech. Przy zapaleniu płuc u wielu chorych odkrztusza się zielonkawa, albo żółta wydzielina.

Więcej o objawach: http://zapaleniepluc.net.pl/choroba/objawy-zapalenia-pluc/

Jeżeli zauważymy takie objawy, to jak najszybciej należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku wirusowego zapalenia płuc, do objawów należy dodać również bóle mięśni, stawów oraz bardzo złe samopoczucie.

 

 

2 replies on “Przyczyny zapalenia płuc”

  1. Pich pisze:

    Objawy zapalenia płuc można nawet samemu rozpoznać bez prześwietlenia. Lepiej jednak nie nakręcać się na to, że w jakikolwiek sposób uda się wyleczyć zapalenie płuc domowymi sposobami, a i takich porad pojawia się coraz więcej. Oczywiście lepiej też nie skończyć na drugim biegunie i wyprawie do szpitala, bo niektórzy lekarze też trochę przesadzają z paniką. Najważniejszy złoty środek 🙂

  2. star wars pisze:

    Najważniejsze to by było, jakby jakiś naukowiec opracował szczepionkę na zapalenie płuc. Jakby taka szczepionka powstała, to jestem pewien, że byłyby tysiące, ba, miliony osób, które by ją stosowały. Dla wielu zapalenie płuc to jest bardzo groźna choroba, więc woleliby się szczepić niż ryzykować chorobę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *